استخراج رمز ارز در کدام کشورها غیر قانونی است؟


آیا این خبر مفید بود؟

هم‌چنین نگرانی‌هایی در خصوص این موضوع وجود دارد که بیت کوین به دلیل ماهیت شبه ناشناس خود بتواند اقداماتی نظیر قاچاق مواد مخدر، پولشویی و استفاده از باج‌افزارها را تسهیل سازد.

شنیدیم و می‌دانیم که استخراج رمز ارزها بی ارتباط با برق نیستند و حتی برخی معتقدند که استخراج رمز ارزها باعث مصرف بی رویه برق و از علت اصلی قطع برق مکرر در سال گذشته است.

بر اساس این مصوبات استفاده از رمز ارز‌ها صرفاً با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملین صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نخواهد بود.

بعضی دیگر از کشورها نظیر عربستان سعودی و تایوان نیز ممنوعیت نسبی برای  بیت کوین اعمال کرده‌اند و به مسدودسازی تعامل، معامله یا تراکنش‌های بیت کوین توسط موسسات و سازمان‌های مالی پرداخته‌اند.

آموزش ارز دیجیتال + رمزارز + نوبیتکس + آکادمی رمز ارز

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، بیت کوین و رمزارزها اغلب اوقات به عنوان تهدیدی برای سیستم‌های پولی و اقتصادی سنتی در نظر گرفته می‌شود و این پتانسیل را دارند که کنترل بانک‌های مرکزی بر عرضه پول را تضعیف کند.

در حال حاضر، بیت کوین در آمریکا قانونی است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) بیان کرده است که بیت کوین یک اوراق بهادار به شمار نمی‌آید و کمیسیون معاملات آتی کالاها (CFTC) در سال ۲۰۱۵ عنوان کرد که بیت کوین همانند طلا یک کالا محسوب می‌شود؛ بنابراین قوانین کالاها در مورد بیت کوین نیز صادق هستند.

بخوانید:  گل اول اردن به قطر توسط یزان النعیمات+فیلم

سجاد روستا قاضی دادگستری، مدرس دانشگاه و پژوهشگر حقوق بیان می دارد با توجه به آثار مخرب استفاده از این دستگاه‌ها بر شبکه تولید و توزیع برق کشور هیئت وزیران با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسی مصوباتی پیرامون تکلیف دارندگان دستگاه‌های ماینر و نحوه فعالیت و مجوزات آن تصویب کرده است.

مصرف انرژی های تجدید ناپذیر ملی در راستای تامین منافع شخصی، ارتباط قطع شدن‌های مداوم برق در چند سال اخیر با استخراج بیت کوین، مصرف بالا انرژی دستگاه‌ های ایسیک (ASIC)، هزینه بالای برق در مصارف خانگی و دشوار بودن اخذ مجوز برای استخراج قانونی بیت کوین از شایع ترین دلایل بازدارنده نصب و راه اندازی دستگاه ماینر است.

رمز ارز

در خصوص ممنوعیت استخراج ارز به نحو غیر قانونی و جواز دستگاه‌های استخراج باید گفت که به موازات هشدار‌های اعلامی مسئولان ذیربط و اخبار کشف مزارع استخراج بیت کوین و دستگاه‌های استخراج رمز ارز قاچاق و نیز جمع‌آوری دستگاه‌های استخراج رمز ارز (ماینر) و ابزار‌های آن‌ها، بسیاری از افراد از سود سرشار استخراج این ارز دیجیتالی صحبت می‌کنند.

انتهای پیام/

علاوه بر این، در سال ۲۰۱۳ شبکه مقابله با جرایم مالی که تحت نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد، دستورالعمل‌هایی صادر کرده است که به موجب آن، تا زمانی که فروشنده کالاها یا سرویس‌ها به پذیرش بیت کوین تمایل داشته باشند، سرمایه‌گذاری در بیت کوین و استفاده از آن به عنوان روش پرداخت نیز قانونی است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر تعدادی از کشورها بیت کوین را به طور کامل ممنوع اعلام کرده‌اند و از تعامل با این رمزارز، نگهداری یا استفاده از آن به هر طریقی جلوگیری به عمل آورده‌اند. این کشورها شامل الجزیره، اکوادور، مصر، نپال و پاکستان می‌شوند.

بخوانید:  پیروزی شاگردان رضایی برابر تیم ملی برزیل

و اما در ایران؛ استخراج رمز ارز در ایران قانونی است و در صورت اخذ مجوز های مربوطه می‌توان در آرامش افراد مشغول به کار شوند اما با وجود اینکه این کار در ایران قانونی است برخی نیز به طور غیر مجاز مشغول به استخراج رمز ارز می‌شوند که با مجازات هایی نیز روبرو خواهند شد و همچنین افرادی که گزارش استخراج غیر مجاز را بدهند مشمول پاداش می‌شوند.