بررسی تغییرات کنکور ۱۴۰۲ در تهران ۲۰/ پذیرش دانشجویان در سال جدید چگونه خواهد بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

پورعباس تاکید کرد: برای آزمون‌هایی در حد آزمون سراسری، باید زیرساخت‌های اجرایی کشور را به کار بگیریم. الان به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها، برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است. باید سالن‌های مجهز به آن تجهیزاتی که لازم است را تاسیس بکنیم. تعدادی ایجاد شده که باید گسترش پیدا کند.

وی افزود: همه ساله در موقع برگزاری کنکور نظرسنجی‌هایی را از داوطلبیان در خصوص نحوه برگزاری کنکور انجام می‌دهیم. نتیجه این نظرسنجی در سال گذشته حول محور آزمون‌های تمام الکنروینک بود. یعنی آزمون کاغذی را کنار بگذاریم و به سمت آزمون‌های هوشمند ایمن با سرعت بالا حرکت کنیم. البته ما قبلا هم گفته‌ایم که این طرح را به سال ۱۴۰۳ می‌رسانیم. چند آزمون جدی را برای چگونگی این اقدام تست کردیم.

پورعباس گفت: ثبت نام نوبت اول ۸ آبان شروع شد و تا ۱۴ همان ماه زمان ثبت‌نام را تمدید کردیم. مجموعا داوطلبین امسال ۹۷۸۴۵۶ نفر در گروه‌های پنجگانه ثبت نام کردند. عمده داوطلبین به قصد شرکت آزمایشی در نوبت اول شرکت کردند. آنها خودشان را محک می‌زنند و برای آزمون تیرماه برنامه‌ریزی می‌کنند.

پذیرش سالانه ۲۵۰۰۰ نفری دانشجویان در مقطع دکترا


آیا این خبر مفید بود؟

پورعباس باتوجه به مسئله هدایت تحصیلی دانش‌آموزان گفت: تمام داوطلبینی که سوابق تحصیلی ناقص دارند لازم است که برنامه‌ریزی و برای ترمیم نواقص اقدام کنند. دانش آموزان بر مبنای آینده‌ای که برای خود تصویر می‌کنند، انتخاب رشته را پیش می‌برند. فضای شغلی کشور این هدایت تحصیلی را انجام می‌دهد که آنها به کدام سمت حرکت کنند.

بخوانید:  تولید آثار رسانه ای از شهدای روحانی کهگیلویه و بویراحمد آغاز می شود

وی ادامه داد: امسال قطعی شده که ۶۰ درصد پذیرش بر مبنای آزمون سراسری و ۴۰ درصد از سوابق تحصیلی باشد. دروس عمومی از کنکور حذف شده است. ما امسال ۳ نوبت در مسیر ایجاد سوابق تحصیلی گام برمی‌داریم؛ دی، خرداد و شهریورماه.

بعد از تعطیلات نوروز و از ۱۵ تا ۲۱ فروردین است. کارنامه دانش‌آموزان یک سال اعتبار دارد و اگر دانش‌آموزی یک سال صبر کند چهار نمره آزمون دارد و می‌تواند بر اساس آن تصمیم بگیرد که چگونه انتخاب رشته کند.

رئیس سازمان سنجش در خصوص تغییرات کنکور امسال گفت: در کنکور امسال تغییرات عمده داشتیم. دروس عمومی آزمون حذف شد. زیرگروه‌های آموزشی نخواهیم نداشت. همچنین اثر قطعی سوابق تحصیلی را به داوطلبین گوشزد کردیم. نمره نهایی کنکور تحت تاثیر معدل بالا و پایین می‌شود. در سال گذشته اثر سوابق صرفا مثبت بود ولی امسال هم تاثیر مثبت و هم منفی خواهد گذاشت.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: کنکور دکترا یک آزمون خیلی سنگین برای سازمان سنجش است. نحوه پذیرش در حال حاضر مربوط به آزمون سراسری و مصاحبه دانشگاهی است. در واقع ۵۰ درصد سراسری، ۵۰ درصد سوابق تحصیلی و مصاحبه دانشگاه‌ها است. دلیل این اقدام به دلیل بالا رفتن حساسیت‌های پذیرش بود. تنوع دانشگاه به قدری زیاد شده که داوطلبین نمی‌توانستند به تمام دانشگاه‌ها برای آزمون و مصاحبه مراجعه کنند.

انتهای پیام/

رئیس سازمان سنجش افزود: ما برای پذیرش دانشجویان ماکسیمم دو آزمون را در کنار سوابق تحصیلی حساب می‌کنیم. ۴۰ درصد سوابق تحصیلی مربوط به دروس دوازدهم نظام جدید است. 

این مقام مسئول ادامه داد: باتوجه به تحولی که در حوزه صنعت رخ داده پیش‌بینی می‌شود که یک تحول در حوزه دروس صنعتی ایجاد بشود. به طور طبیعی تاثیر این تحولات به گرایش دانش‌آموزان به سمت رشته‌های مهندسی، فنی و فیزیک بیشتر خواهد شد. 

بخوانید:  ترویج ازدواج آسان نیازمند فرهنگ‌سازی و مشارکت خیران است

وی گفت: در نظر داریم که در آینده به سمت آزمو‌های تمام الکترونیک که پوششی از آزمون‌های ترکیبی گفتاری و شنیداری است، برویم. در حوزه آموزش عالی ظرفیت پذیرش سالانه دانشجویان دکترا ۱۲۰۰۰ نفر است. البته بر اساس کف نمره حدودا تا ۱۱۰۰۰ دانشجو پر می‌شود. کف نمره دانشگاه آزاد پایین‌تر است و همان میزان را جذب می‌کند. جمعا سالانه ۲۵۰۰۰ هزار دانشجوی دکترا داریم.

پورعباس در پایان گفت: همانطور که انتخاب رشته بر مبنای دو کارنامه آزمون سراسری و سوابق تحصیلی است اما پذیرش دانشجو صرفا در یک نوبت است. قبل از انتخاب رشته در مردادماه این فرصت به داوطلبین داده خواهد شد که کدام کنکور را مورد ملاک قرار بدهیم. تمام این نکات برای کنکور سال ۱۴۰۲ است و مطالب مربوط به کنکور سال آینده و چگونگی آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ شب گذشته ۱ آذر ماه عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش مهمان حضوری برنامه تهران ۲۰ بود و در خصوص تحولات کنکور گفت: پذیرش دانشجویان در سال ١۴۰۲ براساس دو نوبت مستقل، یک نوبت در دی‌ماه و یک نوبت در تیرماه است. هیچ کدام از این آزمون‌ها بر دیگری اجبار ندارد و تاکیدی بر شرکت بر دو نوبت نیست. اولین آزمون پیش رو در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی‌ماه برگزار خواهد شد.

پورعباس در خصوص کنکور دکترا به تهران ۲۰ گفت: همین روزها ثبت نام کنکور دکترا را در پیش داریم که تا کنون بیش از ۱۱۰ هزار نفر شرکت کردند. ثبت‌نام تا آخر هفته تمدید شده و داوطلبان در ۲۴۶ رشته می‌توانند شرکت کنند. تقریبا همه قوانین کنکور دکترا برداشته شده و برای داوطلبان هیچ محدودیتی وجود ندارد.

بخوانید:  لیست غذاهای دارای طبع گرم