تشکیل کمیته امنیت غذایی در آذربایجان غربی

وی گفت: دستگاه قضایی در خصوص امنیت غذایی و سلامت مردم هیچگونه مماشاتی را نمی‌پذیرد و از اقدامات قانونی و صیانتی شبکه دامپزشکی استان قاطعانه حمایت می‌کند.

ناصر عتباتی افزود: یکی از مهمترین شئون حقوق عامه امنیت غذایی مردم است، در واقع از مزرعه تا سفره بهداشت غذایی مردم را شامل می‌شود که می‌بایست مورد توجه ویژه باشد تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند.

رئیس شورای قضایی استان علاوه بر فرهنگ سازی در بحث تامین امنیت غذایی و بهداشتی مردم به برخورد‌های کیفری قاطع و شدید با کسانی که به صورت گسترده امنیت مردم را به مخاطره می‌اندازند تاکید کرد.

وی با بیان مصادیقی از کشتار غیرمجاز دام در سطح شهرستان ارومیه و برخی شهر‌های استان گفت: باید این کشتار غیرمجاز برچیده شود و با نظارت کامل دامپزشکی استان و تحت قوانین انجام شود تا خدای نکرده سلامت مردم به خطر نیافتد.

به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان غربی ، ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در دیدار با مدیر کل شبکه دامپزشکی استان گفت: سلامت و بهداشت نهاده‌های دامی و تغذیه مردم از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و با امنیت روانی مردم سر و کار دارد، لذا باید کاملاً جدی گرفته شود و اولویت کاری شیکه دامپزشکی استان باشد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی با اشاره به متن قانون در خصوص تهدید بهداشت عمومی و سلامت مردم گفت: قانونگذار در این موضوع با حساسیت ویژه‌ای ورود کرده است و حتی در برخی موارد اقدام مجرمانه افرادی را که بهداشت عمومی مردم را به مخاطره می‌اندازند را در حد افساد فی الارض دانسته است.

بخوانید:  اقتصاد دیجیتال در استان کرمان متحول خواهد شود

دکتر امید خلیل زاده ادامه داد: سالانه چندین نوبت دام‌ها واکسینه می‌شوند تا از بیماری‌ها و امراض مصون بمانند و برنامه غذایی مردم دچار مشکل نشود و ۱۸ میلیون واکسن در سال ۱۴۰۱ در استان تزریق شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان هم در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های بی دریغ دادگستری استان از اقدامات شبکه دامپزشکی استان گفت: در سال ۱۴۰۱ کمک‌های شایانی از طرف دستگاه قضایی استان صورت گرفته و در سال جاری با تدبیر دستگاه قضایی استان کارگروهی هدفمند شکل گرفته است که در صدد است از وقوع برخی تخلفات جلوگیری گردد، خصوصاً کشتار غیرمجاز که می‌بایست کنترل شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از این استان به ۲۷ استان دیگر کشور دام ارسال می‌شود به ارائه گزارشی از اقدامات دامپزشکی استان در تامین امنیت بهداشتی و غذایی مردم پرداخت و گفت: در برخی موارد نظارتی نیاز ضروری به حمایت‌های دستگاه قضایی است که این حمایت‌ها به صورت کم نظیر در سال گذشته انجام گرفت و نتایج ارزشمندی هم از این حمایت‌ها حاصل گردید.منبع

عتباتی به اجرای ۲ طرح در استان تاکید کرد و گفت: در طرح اول می‌بایست گشت‌های تلفیقی با رویکرد پیشگیرانه برای ارتقاء امنیت غذایی مردم تشکیل و با نظارت میدانی اقدامات لازم در چارچوب قوانین صورت گیرد؛ و در طرح دوم قاضی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه که دارای مدرک دکترای دامپزشکی هم هست به عنوان نماینده دادسرا در سراسر استان به امور مربوط به موضوعات دامپزشکی نظارت خواهد داشت.