جلوگیری از تغییر کاربری اراضی در راستای كاهش تأثیر تغییرات اقلیمبه گزارش خبرگزاری برنا، سید مجتبی خیام نکویی در هفتمین همایش ملی دو روزه حفاظت از خاک و آبخیزداری ضمن گرامی‌داشت هفته جهاد کشاورزی و شهدای خدمت با اشاره به اینکه گفتمان تغییرات اقلیم در بین مسئولین و مردم در یکی دو دهه اخیر گسترش پیدا کرده است گفت: روند رشد جمعیت و مطالبات جمعیت‌ها برای تأمین غذا زمینه دست‌اندازی به طبیعت را وسعت داده است.

رئیس سازمان تات روند تخریب طبیعت را روبه‌افزایش دانست و گفت: ازدست‌دادن پایداری و زیست‌بوم و اکوسیستم از مهم‌ترین اتفافاتی است که تحت تاثیر تخریب طبیعت قرار می‌گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیم در جهان رو به افزایش است گفت: امروز بر هیچکس پوشیده نیست که تاثیرات اقلیم یک ابر چالش است و تاثیرگذاری آن در مناطق مختلف جهان متفاوت است.

وی افزود: تولید گندم در سال اول استقرار دولت سیزدهم ۳ میلیون تن و در سال دوم ۶ میلیون تن افزایش یافت و در سال جاری هم با توجه به آمارهای موجود ۷ میلیون تن نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش می یابد.

خیام‌نکویی ادامه داد: سازمان تات در سه سال اخیر ارقامی از گندم را معرفی کرد که با وجود صرفه‌جویی یک یا دو مرحله‌ای مصرف آب، کاهشی در میزان تولید نداشته است.

وی گفت: با توجه به شرایط سخت تغییر اقلیم، جهت‌گیری محققان و به‌نژادگران سازمان تحقیقات باید به سمت تولید ارقام مقاوم به خشکی و شوری آب و تنش‌های زیستی و غیرزیستی باشد.

وی با اشاره به گرمای زمین که یکی از عوامل مشهود تغییرات اقلیم است و کاهش ۳۰ میلیمتری باران در ۴۰ سال گذشته نماد آن، گفت: بارش‌های سیل‌آسا، آب شدن یخ قطب‌ها، بالا آمدن سطوح آب دریاها، تغییرات تنوع زیستی خشکسالی‌های متعدد، آتش‌سوزی‌های گسترده، گرما و سرماهای ناگهانی، جابجایی فصول و ریزش ناگهانی برف از جمله عوامل دیگر تغییرات اقلیم است.

بخوانید:  کیفیت هوای تهران در آخرین پنجشنبه فروردین ماه

خیام نکویی جلوگیری از تغییر اراضی کاربری را از مهم‌ترین رویکردهای مقابله با تغییرات اقلیم عنوان کرد و گفت: ۶۰ درصد از ۱۳۰ میلیون تن تولیدات بخش کشاورزی وابسته به تغییر اراضی کاربری است و باید از آن جلوگیری شود. وی حفظ پوشش گیاهی به ویژه در مراتع، مدیریت منابع آب، اقتصاد سبز، نگاه مدیریت واحد در حوزه آبخیز، گسترش فعالیت‌های آب خیزداری و آبخوانداری، استفاده از گیاهان کم آب بر، جلوگیری از سوخت‌های فسیلی و برخورد با جنگل زدایی را از دیگر عوامل موثر در کاهش تغییرات اقلیم عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: انتظار می‌رود نتایج این نشست بعد از همایش تبدیل به بسته‌های حمایتی علمی و سیاستی در راستای تغییر برخی رویکردها در حوزه تغییرات اقلیم در داخل کشور شود.

رئیس سازمان تات با اشاره به اینکه مجموعه راهکارهای مختلف در حوزه‌های متفاوت موجب کاهش پیامدهای تغییرات اقلیم خواهد شد، برگزاری نشست‌های نخبگانی با محوریت سازمان تات، ارتقاء آگاهی مسئولان نظام برای اتخاذ راهکارهای درست، گسترش روابط منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل با بخش دانشگاهی، اتخاذ راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، استفاده از فناوری‌های نوین در مقابله با کاهش تغییرات اقلیم، توجه به بحث آینده پژوهی، تدوین پیشنویس قوانین و مقررات، فعال کردن حضور محققان در معاهدات بین‌المللی را از جمله پیشنهادات موثر در هفتمین کنفرانس ملی حفاظت خاک و آبخیزداری عنوان کرد.

انتهای پیام/منبع