حزب حاکم مالدیو در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۴ پیشتاز است

انتهای پیام/منبع

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، نتایج اولیه انتخابات پارلمانی مالدیو نشان می‌دهد که حزب کنگره ملی خلق (PNC) به رهبری «محمد مویزو» رئیس جمهور مالدیو در این انتخابات پیشتاز است.

مالدیو، این کشور جزیره‌ای استراتژیک اقیانوس هند که در درجه اول به عنوان یکی از گران‌ترین مقاصد تعطیلات در جنوب آسیا شناخته می‌شود، با سواحل سفید بکر و استراحتگاه‌های خلوت، به یک کانون ژئوپلیتیکی تبدیل شده است.

همچنین انتظار می‌رود نتایج رسمی این انتخابات فردا (دوشنبه ۲۲ آوریل و سوم اردیبهشت) اعلام شود.

اتحاد توسعه مالدیو (MDA) ۲ کرسی و حزب جمهوری (JP) یک کرسی در این انتخابات به دست آورده اند. دموکرات‌ها، حزب ملی مالدیو (MNP) و حزب عدالت (AP) هنوز هیچ کرسی در پارلمان این کشور را از آن خود نکرده اند.

با اینکه جایگاه مویزو به عنوان رئیس جمهور تحت تاثیر رای روز یکشنبه قرار نمی‌گیرد، کنگره ملی خلق که حزب اوست از رای دهندگان خواسته است نمایندگانی را انتخاب کنند که بر سرعت اجرای وعده‌های انتخاباتی ریاست جمهوری او عمل بیفزایند.

محمد مویزو رئیس جمهور مالدیو که سال گذشته انتخاب شد، متعهد شده است که به سیاست «اول هند» در این کشور پایان دهد. دولت او در اقدامی که منتقدان هشدار می‌دهند ممکن است شاهد نزدیک‌تر شدن مالدیو به چین باشد، از ده‌ها پرسنل ارتش هند خواسته است که این کشور را ترک کنند.

این انتخاب ممکن است تعیین کند که آیا این کشور جزیره‌ای در اقیانوس هند به حرکت خود به سمت چین و دور شدن از روابط دیرینه با هند را ادامه می‌دهد یا خیر.

بخوانید:  استقلال- مس رفسنجان؛ آبی‌پوشان به دنبال صدرنشینی

انتخابات مجلس مردمی بیستم مالدیو امروز (یکشنبه) از ساعت ۸ صبح تا ۱۷:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد.

«ادیشن» گزارش داد: ائتلاف حاکم PPM/PNC همچنین اکثریت کرسی‌های شهر ماله، پایتخت مالدیو، را در انتخابات پارلمانی امروز از آن خود کرد.

پکن و دهلی نو هر ۲ مالدیو را با حمایت‌های گسترده به سوی خود جذب کرده اند، زیرا این ۲ قدرت اقتصادی- نظامی برای نفوذ در منطقه هند و اقیانوس آرام رقابت می‌کنند.

در عین حال، sun.mv گزارش داد که حزب کنگره ملی خلق (PNC) به رهبری محمد مویزو رئیس جمهور مالدیو ۵۹ کرسی، و پس از آن حزب دموکراتیک مالدیو (MDP) ۱۰ کرسی و نامزد‌های مستقل ۹ کرسی به دست آورده اند.

بر اساس اطلاعات کمیسیون انتخاباتی مالدیو (EC)، بیش از ۲۰۷ هزار نفر تا ساعت ۱۷ به وقت محلی رای دادند و میزان مشارکت مردم این کشور ۷۲.۹۶ درصد بوده است. PTI گزارش داد که در مجموع حدود ۲۸۴ هزار نفر واجد شرایط رای دادن بوده اند.

سیاست‌های محمد مویزو، رئیس‌جمهور مالدیو مبنی بر تمایل به چین و دور شدن از هند، امروز با رای‌گیری این کشور در انتخابات پارلمانی با یک آزمون واقعی روبرو شد.

طبق گزارش تارنمای خبری مینت، «ادیشن» رسانه محلی مالدیو گزارش داد که حزب حاکم PNC پنجاه کرسی از ۹۰ کرسی «مجلس مردمی بیستم» یعنی اکثریت این پارلمان را از آن خود کرده است. بر اساس این گزارش، اکثریت پارلمان با کسب بیش از نیمی از کرسی‌ها یعنی ۴۷ کرسی به دست می‌آید و می‌توان با کسب سه چهارم این کرسی‌ها یعنی ۷۰ کرسی، به اکثریت فوق العاده در پارلمان دست پیدا کرد.

بخوانید:  سهم ۴۰ تا ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۳ سال آینده

یکی از دستیاران ارشد مویزو به خبرگزاری فرانسه گفت: در حالی که احزاب برای کسب آرا در انتخابات یکشنبه مبارزه می‌کنند، موضوعات ژئوپلیتیک بسیار مهمی در پس زمینه است. مجلس فعلی از زمانی که او به قدرت رسیده است با او همکاری نکرده است.

بنا بر گزارش‌ها، در مجموع ۶۰۲ صندوق رای در مالدیو و سه کشور دیگر شامل هند، سریلانکا و مالزی برای این انتخابات پارلمانی مستقر بوده اند.