دعوت‌شدگان به نشست سوئیس باید از خواسته ناتو آگاه باشند

وی در مصاحبه با «اکونومیست» که جمعه شب منتشر شد، گفت که اکنون زمان آن فرا رسیده است، متحدان لغو برخی محدودیت‌هایی را بر استفاده از تسلیحات ارائه شده به اوکراین اعمال کرده‌اند، بررسی کنند. خصوصا در شرایط فعلی که درگیری زیادی در خارکیف در نزدیکی مرز با روسیه وجود دارد.

بر اساس این گزارش، سوئیس قصد دارد در ۱۵ تا ۱۶ ژوئن (۲۶ و ۲۷ خرداد) نشستی درباره اوکراین برگزار کند. وزارت امور خارجه سوئیس پیشتر اعلام کرده بود که برن بیش از ۱۶۰ هیات را به این کنفرانس دعوت کرده است، که از جمله آنها می‌توان به گروه ۷ (G۷)، گروه ۲۰ (G۲۰) و کشور‌های عضو گروه «بریکس» اشاره کرد.

به نوشته اکونومیست، استولتنبرگ هر چندی نامی از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نبرد، اما اشاره وی به سیاست‌های بایدن است که تعیین می‌کند اوکراین می‌تواند با سامانه‌های آمریکا حمله کند یا نه.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: کسانی که به «نشست صلح ادعایی در سوئیس» دعوت شده‌اند، باید از تمایل «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رفع محدودیت‌ها در مورد حملات اوکراین به روسیه آگاه باشند.

انتهای پیام/منبع

استولتنبرگ دبیرکل ناتو به تازگی از متحدان اوکراین خواست محدودیت‌هایی را که بر استفاده کی‌یف از تسلیحات آنها در حمله به خاک روسیه اعمال کرده‌اند، لغو کنند.

این در حالی است که روسیه به این نشست دعوت نشده است و دیپلمات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی می‌گویند که مذاکراتی که قرار است در سوئیس برگزار شود، به احتمال زیاد بر روی ایجاد اجماعی در مورد چگونگی کاهش خطرات ناشی از حمله مسکو به اوکراین متمرکز است.

بخوانید:  گروهی از بازیگران «سلمان فارسی» اعلام شدند

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر با تاکید بر اینکه کنفرانس صلح اوکراین به میزبانی سوئیس یک تقلید مسخره و بی معنی از یک کنفرانس واقعی با مذاکرات جدی و تاثیرگذار است، گفته بود: هیچ یک از سیاستمداران کشور‌های غربی و اوکراین برای مذاکره جدی با روسیه آماده نیستند.

طبق گزارش تاس،  «ماریا زاخارووا» در پیام‌رسان تلگرام با اشاره به اظهارات ینس استولتنبرگ که «از کشور‌های ناتو خواست تا محدودیت‌های حملات رژیم کی‌یف به اهدافی در سراسر روسیه را لغو کنند»، نوشت که اطلاع داشتن از این موضوع برای همه کسانی که به «کنفرانس ادعایی صلح در سوئیس» دعوت شده‌اند، مفید است.