همان اندازه که حقوق بشر آمریکایی سیاست‌زده است، سیاست‌ جمهوری اسلامی انسان محور است

باقری در ادامه با اشاره به اینکه فلسطین دایره المعارف حقوق بشر آمریکایی است، عنوان کرد: در حالی که طبق همه قواعد و مقررات بین‌المللی اقلام بشردوستانه در هیچ شرایطی قابل تحریم نیست، اما در حقوق بشر آمریکایی تحریم غذا و دارو ممنوع نیست. وضعیت رقت بار کودکان معصوم مبتلا به بیماری پروانه‌ای در ایران، نماد حقوق بشر آمریکایی است.

١٠. اساس اختلاف و مواجهه آمریکا با ایران، پایداری نظام اسلامی در صیانت حداکثری از حقوق مردم است. در دروه پیش از انقلاب اسلامی، مزدوران آمریکا در ایران هیچ خط قرمزی در برابر آمریکا نداشتند و لذا حاضر شدند ننگ کاپیتولاسیون را بپذیرند و بنا به اراده آمریکا حتی نسبت به تمامیت ارضی ایران نیز تساهل و تسامح کنند، اما ایران اسلامی در هیچ زمانی و در هیچ موضوعی، کوچکترین  تسامحی در قبال حقوق مردم در برابر آمریکا از خود نشان نداد.  

انتهای پیام/منبع

خاستگاه انقلاب اسلامی، انسان و حقوق انسان، پیروزی انقلاب اسلامی در گرو محوریت مردم و حقوق مردم، تداوم انقلاب اسلامی در گرو نهادینه شدن حقوق مردم در تاروپود حکمرانی جمهوری اسلامی و ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی در جغرافیای منطقه و جهان مستلزم تبیین نقش و جایگاه مردم در سامانه حکمرانی دینی است که مردم‌سالاری اسلامی نماد اعلا و شاخص بارز آن است. 

وی ادامه داد: بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انسان صرفنظر از ملیت، دین، مذهب، قوم، زبان و رنگ، موضوع اصلی و محوری حقوق بشر است. تنها چیزی که در حقوق بشر آمریکایی موضوعیت ندارد، حقوق انسانها و حقوق ملت‌ها است. مبنا و اساس حقوق بشر امریکایی، حقوق انسانها نیست، بلکه منافع باندهای قدرت و ثروت که ملاک و معیار موضعگیری و قصاوت آنها در موضوع حقوق بشر است. به همین جهت کشتار مردم فلسطین و یمن و عراق و افغانستان که با سلاحهای مرگبار غربی‌ها انجام می‌شود، از نظر آنها، نقض حقوق بشر محسوب نمی‌شود. 

بخوانید:  رویداد‌های فرهنگی مشترک فرصتی برای گسترش روابط و همکاری‌ها بین ایران و ترکمنستان هستند

باقری‌کنی خاطرنشان کرد: صلح، ثبات و آرامش پایدار جهانی در گرو معیار و مبنابودن حقوق انسانها در هر سیاست، تدبیر، رویکرد و اقدام ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. بنابراین، از آنجا که در سازوکارهای حکمرانی یکجانبه گرای آمریکا، حقوق انسانها هیچ شأن و جایگاهی ندارد، نظم تحمیلی کنونی که در قالب دیکتاتوری یکجانبه گرای آمریکا خودنمایی می‌کند، هیچگاه نخواهد توانست صلح، ثبات و آرامش پایدار جهانی را به ارمغان بیاورد.

وی افزود: یکجانبه گرایی آمریکا درگیر یک پارادوکس هویتی و وجودی است، چراکه از یکسو نقض حقوق ملت لازمه سلطه و سیطره آمریکا است و از سوی دیگر زیرپا گذاشتن حقوق ملت‌ها مانند موریانه زیرساخت یکجانبه گرایی را در میان ملت‌ها از بین می‌برد.

وی افزود: همان اندازه که حقوق بشر آمریکایی سیاست‌زده و سیاست پایه است، سیاست‌های جمهوری اسلامی انسان محور و مردم پایه است. در این چارچوب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای مفاد صریح قانون اساسی و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی، مبتنی بر صیانت از حقوق مردم و پاسداری از حقوق انسانها است. بنابراین همانطور که حقوق بشر آمریکایی‌ها سیاسی است، سیاست خارجی جمهوری اسلامی مبتنی بر حقوق بشر است. 

مذاکره کننده ارشد ایران یا بیان اینکه “تحریم” و “تروریسم” که دو لبه تیغ سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا در قبال ملت‌های مستقل است، تاکید کرد: و بدون تردید عامل نقض فراگیر و بدون استثنای حقوق انسانها است، دو ویژگی جدایی‌ناپذیر حقوق بشر آمریکایی است. رژیم آمریکا با “تحریم” و “تروریسم” مردمی را هدف قرار داده و مجازات می‌کند که در هیچ دادگاهی جرمشان ثابت نشده‌است. در منطق حقوق بشر آمریکایی، هیچ انسانی در هیچ شرایطی حرمت و هویت ندارد و تنها چیزی که در حقوق بشر امریکایی اصالت دارد منافع باندهای قدرت و ثروت است. 

بخوانید:  هوش مصنوعی روسی در یک دقیقه بیست هزار کلمه را خلاصه می‌کند!

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، چهارمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از منظر رهبر انقلاب اسلامی، یکشنبه ١٢ تیر ١۴٠١، باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در این کنفرانس گفت: بزرگترین نقض حقوق بشر، سیاست‌زده کردن حقوق بشر است که آمریکا عامل اصلی آن است. بر اساس منشور حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران بر مردم برداران و خواهران ایرانی یا ایمانی و یا انسانی یکدیگرند. 

معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار داشت: از نظر جمهوری اسلامی ایران صیانت از حقوق انسانها صرفا یک موضوع حقوقی یا اجتماعی و یا نوعی از سبک زندگی نیست، بلکه محوریت حقوق انسان زیرساخت نظام بین‌المللی عدالت‌محور، باثبات و پایدار است. 

وی گفت: زیرپا گذاشتن حقوق ملت‌های مستقل، جزء لاینفک سیاست خارجی آمریکا است. به همین جهت مقابله با یکجانبه گرایی، جهاد مقدس برای اعتلای حقوق انسانها در گستره گیتی است. تدوین منشور حقوق ملت‌ها باید به دستورکار با اولویت قدرت‌های نوظهوری تبدیل شود که پیشقراول و سردمدار چندجانبه گرایی هستند.

وی گفت: سرشت زیاده‌خواهی و ماهیت خودبرتربینی آمریکایی‌ها، هیچ حد و مرزی برای حقوق ملت‌های مستقل قائل نیست و به همین جهت با قاطعیت می‌توان ادعا کرد که در جهان امروز هیچ ملتی نیست که طعم تلخ حقوق بشر آمریکایی را نچشیده باشد.