7 باور غلط درباره بیماری های روانی

دکتر شمس با بیان این‌که بسیاری از مبتلایان به بیماری‌های روان به دلیل تفکرات اشتباه نسبت به داروهای روان درمانی به پزشک مراجعه نمی‌کنند ادامه داد: این افراد حاضرند رنج ناشی از اختلالات روان را تحمل کنند اما از ترس خواب‌آور بودن این داروها که متاسفانه باوری غلط است به پزشک مراجعه نکنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: بعضی افراد ممکن است دوره‌هایی از بیماری را تجربه کنند و در فواصل این دوره‌ها به حالت عادی برگردند و بعضی دیگر ممکن است از مشاوره، دارو یا روش‌های درمانی دیگر برای ایجاد تعادل در زندگی خود استفاده کنند، حتی ممکن است یک درمان برای تمام افراد کاربرد نداشته باشد و بعضی افراد احساس کنند بیماری روانی‌شان کاملا درمان نشده و در مقابل بعضی دیگر ممکن است رفته‌رفته علامت‌های دیگری هم احساس کنند با‌ این حال، بسیاری از مبتلایان به بیماری‌های روان درمان می‌شوند.

بنابر گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این استاد دانشگاه به باوری اشتباه دیگری مبنی بر این‌که می‌توان با استفاده از برخی مواد مخدر کنترل بیشتری به رفتارهای خود داشت اشاره کرد و گفت: بسیاری تصور می کنند وقتی از ماده مخدری استفاده می‌کنند، بر رفتارهای خود کنترل بیشتری دارند و یا مخدر درمان درد آن‌هاست، این افراد معمولا دارو را مصرف نمی‌کنند و به‌جای آن ماده مخدر استفاده می‌کنند نکته اینجاست که اگر هم برخی مواد مخدر نشانه‌های بیماری را کم کنند فقط این موضوع برای بازه زمانی کوتاه اثر دارد و این مواد در بازه زمانی بیشتر درمان‌ها را پیچیده تر و سخت‌تر می کنند.

وی ادامه داد: تمام بیماری‌ها مجموعه‌ای از مداخلات محیطی و بیولوژیکی هستند که یکی از این عوامل ژنتیک است.

بخوانید:  رشد 30 هزار واخدی شاخص کل بورس

وی با اشاره به این باور غلط که تمامی داروهایی که در روانپزشکی برای درمان بیمار استفاده می‌شود خواب‌آور است اظهار کرد: داروهایی که برای اختلالات روان تجویز می‌شود بسیار متنوع‌اند و این باور که به محض مراجعه به روانپزشک داروهایی به شما تجویز می‌شود که مدام در رختخواب باشید و از درس، کار و زندگی باز می‌مانید باور و تصور اشتباهی است.

به گزارش برنا؛ دکتر جمال شمس به شایع‌ترین باورهای غلط و متداول درباره درمان با داروهای روانپزشکی اشاره کرد و افزود: فردی‌که به بیماری‌های روان مبتلاست به طور مثال افسردگی یا اضطراب دارد و به پزشک مراجعه نمی کند دقیقا مثل کسی است که مبتلا به بیماری قلبی یا فشار خون است و به درمان اهمیتی نمی‌دهد.

فوق تخصص روانپزشکی دانشگاه ادامه داد: زمانی می‌توانیم ادعا کنیم یک دارو اثر ندارد که حداقل یکماه از زمان مصرف آن گذشته باشد.

 

فوق تخصص روانپزشکی دانشگاه با اشاره به این‌که بسیاری از مبتلایان به اختلالات روان از مراجعه به روانپزشک هراسانند به این باور اشتباه که برخی می‌گویند مگر دیوانه‌ام که به روانپزشک مراجعه کنم اشاره کرد و توضیح داد: متاسفانه مشکل اینجاست که هنوز ماهیت بیماری‌های روان در بین بسیاری از مردم جا نیفتاده است، همانطور که قلب و ریه دچار بیماری می شود مغزمان هم دچار بیماری می‌شود.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی در ادامه با اشاره به این‌که برخی تصور می‌کنند مبتلایان به بیماری روان تا پایان عمر با این بیماری دست‌به گریبانند خاطرنشان کرد: ابتلا به هر اختلال یا مشکلی در سلامت روان لزوما به‌معنای این نیست که تا پایان عمر با آن دست‌به‌گریبان می‌مانیم، تجربه هر فردی در بیماری‌های روانی متفاوت است.

بخوانید:  بازدید ۲ ساعته دادستان کل کشور از بازداشتگاه اغتشاشگران اخیر/ کمیته تخصصی، بازپرسی و دادیاری در زندان فشافویه مستقر می‌شود

وی افزود: همان‌طور که درمورد درصد کمی از مبتلایان به انواع بیماری‌ها دارو کم‌اثر یا بی‌اثر است و این افراد به‌ناچار تحت اعمال جراحی قرار می‌گیرند، در روانپزشکی هم این موضوع مصداق دارد، درصد کمی از بیماران به درمان‌های معمول پاسخ مناسبی نمی‌دهند و باید در این موارد از روش‌های دیگر و سایر مداخلات درمانی کمک گرفت.

 

وی با یادآوری این‌که تفکرات انسان تحت کنترل مغز است افزود: هیجانات، رفتار و تفکر تحت کنترل مغز است و اگر به هر دلیلی در این روند اختلالی ایجاد شود، نمی‌توان بر رفتار و هیجانات کنترل داشت، این تفکر که اصطلاحا فقط افراد مجنون و دیوانه به پزشک مراجعه می‌کنند کاملا غلط است و اساسا کسانی که چنین نگرشی به بیماری‌های روان دارند نسبت به شرایط خود بینش نداشته و قضاوت‌های آنان مختل است.

دکتر شمس به باور غلط دیگری مبنی بر این‌که این برخی افراد ادعا می‌کنند داروهای روانپزشکی در آنها کم اثر یا بی‌اثر است و با این تصور یا دارو مصرف نمی‌کنند یا بعد از چند روز مصرف آن را قطع می‌کنند، توضیح داد: داروهایی که برای درمان روانپزشکی استفاده می‌شود، به غیر از داروهای خواب‌آور اثر آنی و لحظه‌ای ندارند، معمولا این داروها بعد از این که جذب بدن می‌شوند باید وارد مغز شوند تا تغییراتی در ناقل های شیمیایی و گیرنده‌های عصبی ایجاد کنند و پس از آن تاثیر دارو مشخص می‌شود، این روند حداقل به سه تا چهار هفته زمان نیاز دارد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا داروهای روانپزشکی اعتیاد‌آورند یا خیر؟ خاطرنشان کرد: برای یافتن پاسخ درست به این سوال لازم است بدانید که مشکلات و اختلالات روان همانند سایر بیماری‌ها هستند، بیماری که‌به دلیل ماهیت بیماری باید دارو را در بازه زمانی طولانی استفاده کند به اشتباه تصور می‌کند به دارو اعتیاد پیداکرده است.

بخوانید:  قالیباف عروج شهادت‌گونه اسماعیل احمدی را تسلیت گفت

آیا این خبر مفید بود؟

دکتر شمس ادامه داد: در واقع مسئله اصلی این است که ماهیت بیماری سبب می‌شود که دارو برای بازه زمانی طولانی استفاده شود به طور مثال فردی‌که به وسواس، اضطراب و یا افسردگی مبتلاست، این بیماری هم مثل بیماری فشار خون و یا قند خون است، اگراین فرد برای مدت طولانی دارو مصرف کرده باشد و به یکباره دارو را قطع کند قطعا نشانه‌‌های بیماری دوباره بر‌می‌گردد، این ماهیت بیماری است و ارتباطی به دارو ندارد.

 

دکتر شمس در ادامه تاثیر ژنتیک در ابتلا به بیماری‌های روان را مورد توجه قرار دادو افزود: این موضوع که ژنتیک در تمام بیماری‌ها که روان هم از آن مثتثنی نیست نقش دارد موضوعی انکار نشدنی است ولی به این معنا نیست که لزوما چون در خانواده ای بیماری روان در برخی اعضای خانواده وجود دارد مابقی افراد خانواده هم به این بیماری مبتلا می‌شوند.

فوق تخصص روانپزشکی دانشگاه تاکید کرد: داروهای روانپزشکی بسیار متنوع هستند، داروهایی مانند داروی ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، دارو‌های خواب آور و ضد تشنج و هزاران داروی دیگر، بنابراین این‌که لزوما تمام داروهای روانپزشکی خواب‌آورندغیر منطقی است.