شهر خومه‌زار نورآباد وقفی نیست

 

پیلوا با بیان اینکه پارک جنگلی که بناست احداث کنیم دارای امکاناتی نظیر پیست موتورسواری، اسب‌سواری و غیره باشد اما این‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری دارد، گفت: در خصوص مباحث فرهنگی نیز در تمام مناسبت‌ها به صورت کامل در کنار مردم بوده و اقداماتی در این راستا اعم از فضاسازی شهری و اجرای مراسم انجام داده‌ایم.

وی مهم‌ترین مشکل این شهر را اختلاف با سازمان اوقاف در خصوص اراضی این شهر عنوان کرد و افزود: حد و مرز اوقاف در این شهر مشخص نیست و سند با وقف‌نامه همخوانی ندارد.

انتهای خبر

وی در خصوص کارهای عمرانی در این شهر طی یک سال اخیر نیز گفت: در این مدت ۱۳ هزار متر زیرسازی، ۲ هزار و ۶۰۰ متر جدول‌گذاری، ۶۰۰ متر کانال سیل‌بر و قریب ۱۵ هزار آسفالت انجام شده است.

عضو شورای شهر خومه‌زار هم در این نشست خبری گفت: ما مشکلی با اصل وقف نداریم اما سازمان اوقاف در سال ۷۴ نقشه و سندی مربوط به وقف قاعد شمس‌الدین یارامیری را اخذ کردند و شهر خومه‌زار به وقف اضافه کردند در صورتی که این شهر اصلاً وقف نیست.

وی از احداث پارک جنگلی برای جذب گردشگر به این شهر خبر داد و گفت: با وجود اینکه منابع آبی خوبی داریم اما شهر خومه‌زار آب آشامیدنی ندارد در صورتی که ما چشمه‌های خوبی داریم.

شهردار خومه‌زار هم در این نشست گفت: با توجه به موقعیت قرارگیری شهر و وضعیت جاده ترانزیستی آن امکان سرمایه‌گذاری خوبی در این شهر وجود دارد و در همین راستا بنا داریم تا با همکاری یک سرمایه‌گذار یک مجتمع مشتمل بر امکانات مختلفی اعم از درمانگاه، استخر، سونا، هایپرمارکت، رستوران و غیره را در این شهر احداث کنیم.

بخوانید:  وصیت‌نامه پوراحمد را خوانده‌ام، هیچ‌ مسئله سیاسی ندارد

رئیس شورای اسلامی شهر خومه‌زار اظهار کرد:  این مسئله اختلاف بر سر اراضی با سازمان اوقاف موجب عدم ساخت و ساز در این منطقه شده است زیادی هر کسی بخواهد در این منطقه ساخت و سازی داشته باشد، باید مبلغ زیادی به اوقاف پرداخت کند.

وجود دو وقف در منطقه خومه‌زار

رحمانی همچنین مشکل عدم تأمین روشنایی را از دیگر مشکلات این شهر برشمرد و افزود: شهرداری خومه‌زار درآمد ندارد و عوارض شهرداری هم در حد ۱۰ درصد نیست به همین دلیل امکان تأمین هزینه‌های تأمین روشنایی را نداریم.

شهردار خومه‌زار اظهار کرد: قریب ۱۳ آسیاب قدیمی در این منطقه قرار دارد که می‌توان از آن‌ها برای جذب سرمایه‌گذار و گردشگر استفاده کنیم اما تمام مسیرها برای انجام این کارها ختم به اداره اوقاف می‌شود و هیچ حمایتی از ما نمی‌شود.

منابع آبی خوب داریم، آب آشامیدنی نداریم

به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، یاسر رحمانی در نشست خبری با خبرنگاران گفت: قریب ۱۰ سال است که خومه‌زار با جمعیت ۱۰ هزار نفر تبدیل به شهر شده است که ۴ هزار خانوار در آن ساکن هستند.


آیا این خبر مفید بود؟

مجید پیلوا هم تمام مشکلات این شهر را به اختلاف با سازمان اوقاف دانست و افزود: در ۸ ماه گذشته کلاً ۸ پروانه ساخت در این شهر داشتیم زیرا اوقاف تا زمانی که مبلغ مدنظر را پرداخت نکنند، اجازه ساخت و ساز به کسی نمی‌دهد.

رحمانی با تأکید بر اینکه خومه‌زار وقف نیست، تصریح کرد: سازمان اوقاف همراه با سازمان اسناد هر کارشناسی که خواستند می‌توانند بیاورند و در صورتی که در وقف‌نامه مشخص باشد که زمین‌های مورد اختلاف، وقفی است ما قبول می‌کنیم.

بخوانید:  کاهش سرفاصله قطار های خط یک مترو برای نماز عید فطر/ مصلی تهران آماده میزبانی از نمازگزاران عید فطر

وی، مشکل بعدی این شهر را کمبود آب آشامیدنی عنوان کرد و گفت: حتی در زمستان و نیمه شب هم آب آشامیدنی نداریم و این مشکلی است که باید برای ساکنان این منطقه برطرف شود.

مؤدب با یادآوری اینکه دو وقف معین‌الدین بوشهری و دیگری شمس‌الدین در شهر خومه‌زار وجود دارد، گفت: در قولنامه وقف نوشته شده است که ما مستأجر هستیم و اوقاف موجر و همین مشکل شهر خومه‌زار است که کسی مالک نیست و به همین دلیل سرمایه‌گذار هم به این شهر نمی‌آید.

کاظم مؤدب با بیان اینکه حد و حدود وقف‌نامه مشخص است، افزود: تاکنون چندین مشاور و وکیل و نقشه‌بردار از مرکز استان آمده‌اند و حد و حدود وقف را مشخص کرده‌اند اما ما با بخش‌هایی که به سند اضافه کرده‌اند، با مشکل مواجه شدیم.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع